Hop til indhold

Henrik Larsen

Members
  • Antal indlæg

    6
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Alt der er opslået af Henrik Larsen

  1. Problemet kan være at du har en Thomson router fra Telia. De har i December opdateret softwaren i router, hvorefter det ikke længere er muligt at benytte port 443. Telia er klar over problemet og regner med at have det løst i løbet af Januar. Deres support har mulighed for at åbne porten hvis man ringer til dem, så min WAN adgang virker igen. Godt Nytår.
  2. Ja, jeg har ikke oplevet nogen problemer, hverken ved genstart af router eller IHC controller.Jeg har også haft strømafbrydelse så både router og controller er genstartet på en gang uden problemer.Jeg overvejer dog stadig at finde en anden router da Telia´s er ufattelig langsom og træls.
  3. Jeg har selv den selvsamme meget dårlige router fra Telia og har talt med Telia support utallige gange. Jeg havde indtil for 8mdr store problemer med min forbindelse ved Telia, bl.a. at jeg ikke kunne få forbindelse til min IHC controller. Jeg blev af Telia support rådet til at deaktiverer UPnP og sætte mine porte op manuelt (for IHC port 80 og 443). Min controller har en IP udenfor DHCP range og jeg bruger dyndns.dk til at komme i forbindelse med min router fra wan. Jeg har ikke haft et eneste problem siden (-: Jeg ved ikke om det er løsningen for dig men kunne måske være værd at prøve.Held og lykke med at finde løsningen
  4. Hej Ole og LarsBegge blokke virker prefekt, med det er rigtigt fint med dagene i din blok Lars.Tak for hjælpenB)
  5. Hej Ole og LarsMange tak for jeres svar og den nye blok.Jeg vil smide blokken fra Lars ind med det samme og så glæder jeg mig til at se resultatet den 1/6.
  6. Tak for et rigtig godt forum.Jeg har siden december arbejdet med at få min IHC installation til at spille.Jeg har fået næsten alt til at virke men har et probelm med FB 4.2.03 til pulsopsamling.Dag, uge, måned o.s.v. virker perfekt med månedsvisningen, Januar, Februar o.s.v. virker ikke.Der står et stor fed 0 ligemeget hvad jeg her prøvet.Er der andre der har oplevet problemet og er der en evt. løsning?Jeg bruger blokken til at opsamle vand og elforbrug men vil gerne lige have det sidste til at virke.På forhånd mange tak.
×
×
  • Tilføj...

Important Information

Privatlivspolitik og We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

1200x630bb.png

ok